Odczarować Instargam, profile warte uwagi

Instagram to nie tylko hipsterskie fotki kawy ze Starbucksa, butów, zamyślonych panien w kontrastowym świetle lub wnętrz rodem z Ikei. Serwis zaczął być doceniany już nie jako narzędzie do lansu ale jako pełnoprawny środek komunikacyjny.  W sierpniu ubiegłego roku, agencja AP ogłosiła, że jej fotoreporterzy i dziennikarze będą w czasie konwencji korzystać z serwisu Instagram oraz telefonów komórkowych by pokazywać to co dzieje się w trakcie konwencji w inny niż tradycyjny sposób. Ben Lowy, po powrocie z Libii stwierdził, że fotografia mobilna doskonale wpisuje się we współczesne standardy medialne. Coś się zmienia proszę państwa.

best instagram profiles, najlepsze profile instagram mediofobia
Ben Lowy, Libia

Michał na swoim blogu stworzył listę kilkunastu profili na Instagramie, które są warte uwagi. Tu klikamy i czytamy. Trochę nie do końca moje klimaty, aczkolwiek trzy osoby zacząłem obserwować. „Ale hej” jak zwykł mawiać Mariusz MaxTV Kolonko, dlaczego ja mam nie podzielić się kilkoma profilami, które przypadły mi do gustu?

National Geographic

best instagram profiles, najlepsze profile instagram mediofobia

National Geographic z ich fotografiami zawsze miałem problem. Lubię kiedy w fotografii jest drugie dno, kiedy elementy w kadrze wzajemnie na siebie działają. Kadry National Geographic zdają się jedynie rzeczywistość opisywać, nigdy w nią nie ingerują, nigdy jej nie kreują. Przy czym, pod względem technicznym są wykonane mistrzowsko! Ostrość, kolory… na te zdjęcia chce się patrzeć. Więc dlaczego nie na najpopularniejszym portalu fotograficznym?

TIME


best instagram profiles, najlepsze profile instagram mediofobia
Bieżące wydarzenia zilustrowane przez fotoreporterów Time’a. To powinno wystarczyć. Jednak różnica pomiędzy tym profilem a poprzednim jest taka, że Time wrzuca zdjęcia tego co jest tu i teraz, oglądając zdjęcia z National mamy wrażenie, że są to kadry z innych, odległych światów. Niby amazońska puszcza faktycznie istnieje i pompuje tlen, ale wojna w Syrii jest nam jakby bliższa niż kilka drzewek gdzieś na końcu świata.

Co ciekawe, Time, kilka lat temu zatrudnił pięciu fotoreporterów aby relacjonowali, właśnie na Instagramie zniszczenia dokonane przez huragan Sandy. Jednym z nich był Ben Lowy.

best instagram profiles, najlepsze profile instagram mediofobia
Już w 2011 roku było wiadome, że zmieni odbiór fotoreportażu. Dwa lata temu, na łamach The New York Times opublikował zdjęcia z Kabulu robione iPhonem z aplikacją Hipstmatic. Po powrocie z Libii powiedział, że fotografia mobilna znacznie lepiej spełnia wymagania współczesnego fotoreportażu.
NASA

best instagram profiles, najlepsze profile instagram mediofobia

Jeśli amazońska dżungla, podwodny świat uwieczniony przez fotografów National Geographic wydaje nam się odległa to zdjęcia od NASA to po prostu „kosmos”. Zdjęć jest niewiele, jednak z tym profilem wiążę spore nadzieje. Zdjęcia nie zawsze są nowe. Wśród dostępnych kadrów znajdziemy na przykład dwunastoletnią już fotografię płonących wież w Nowym Jorku (dodaną w rocznicę zamachu). Są też oczywiście nowsze. Plus jest taki, że wszystkie są świetnie opisane.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku

best instagram profiles, najlepsze profile instagram mediofobia

Ze sztuką nowoczesną mam tak, że nie zawsze się z nią rozumiemy. Bardzo rzadko. W sumie przez cały czas mamy ciche dni. Więc aby podbudować mój estetyczny masochizm zaglądam od czasu do czasu na profil Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Wchodzę, orientuję się, że nadal nic nie rozumiem i grzecznie się żegnam.

Olo

best instagram profiles, najlepsze profile instagram mediofobia

Ten niespełniony fotoreporter stara się wmówić wszystkim dookoła, że opisuje rzeczywistość w jakiej się znalazł, nie do końca rozumiejąc co tak naprawdę się w okół dzieję. Znajdziemy tu kiczowate widoczki przesuwające się za oknami jadącego pociągu i absurdy dnia codziennego, których nikt, oprócz samego niewydarzonego fotografa nie rozumie, on sam też nie, tylko tak mu się wydaje.

Jeśli jakieś profile warte uwagi? Napiszcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *