7 cytatów o fotografii, które powinieneś znać

Zawsze podkreślam, że nie sprzęt jest najważniejszy. Owszem pomaga, ale tylko trochę. Jeśli tylko kolekcjonujesz sprzęt fotograficzny i lubisz rozmawiać o przysłonach, migawkach i nowym body od Sony idź gdzie indziej. Nie zrozumiesz ani słowa z tego co tu przeczytasz.

Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie 

Chaves Jarvis

cytaty fotograficzne stanisław woś mediofobia
Jak wywołać ból dupy u fotoamatora, który właśnie wydał trzy pensje na nowego aparat? Zacytować Jarvisa.
– Jak to mój Nikon DMilion jest gorszy od twojego telefonu? Jest! Co z tego, że obaj jesteśmy świadkami wyjątkowego zdarzenia skoro ja mam przy sobie telefon a Ty z lenistwa zostawiłeś aparat w domu? Wygrałem!
– Ale telefon nie zastąpi aparatu! Owszem, nie zastąpi, jednak ja zrobiłem zdjęcie, a Ty?

Stanisław Woś, autor powyższego zdjęcia, w jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że sam robi zdjęcia telefonem. Dodał, że nie widzi w tym nic złego, podobnie jak w poprawianiu zdjęć przy pomocy programu. Trzeba jednak uczciwie o tym mówić.

Najważniejsze w aparacie jest to co znajduje się za nim 

~ Ansel Adams

cytaty fotograficzne Ansel Adams mediofobia

Proszę Cię, użyj czasem mózgu. Naprawdę się cieszę, że wydałeś te trzy pensje na aparat, ale pamiętaj, że to Ty robisz zdjęcie, nie aparat. Pomyśl czasem o kadrze, o geometrii, o grze światła i cienia. Nie zostawiaj wszystkiego programowi, który dobierze Ci czas i przysłonę. Programy są dobre, jednak najlepsze zdjęcia to te na których czuć rękę człowieka.


Żadne miejsce nie jest nudne, jeżeli jesteś wyspany i masz cały nienaświetlony film 

Robert Adams

Staraj się pokazać to, czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył 

~ Robert Bresson

cytaty fotograficzne Robert Adams mediofobia

Nagle dostrzegłam, że wszystko dokoła jest fascynujące. Ale dopiero na fotografii

Joanna Helander

Trzy powyższe cytaty dotyczą praktycznie tego samego – miejsca! Czytając niektóre elaboraty o miejscówkach do fotografowania odnoszę wrażenie, że jedynie dobre zdjęcia można w Paryżu.

Zapewne powiesz, że twoja miejscowość jest nudna i nie ma nic wartego fotografowania? No, jeśli ograniczasz się do fotografowania zachodów słońca i kwiatków to w grudniowy poranek faktycznie nie masz czego szukać. Wyjdź kiedyś z domu bez aparatu. Telefon też zostaw w domu. Zobaczysz ile chwil umknie Ci i ile razy będziesz irytował się, że nie wziąłeś ze sobą aparatu. Warunek jest jeden, musisz iść robić zdjęcia – bez aparatu – a nie biec po ziemniaki.

Nuda miejsca wynika tylko z naszego przyzwyczajenia. Niektóre rzeczy naprawdę można dostrzec tylko na fotografii, więc może jednak weź aparat i wyjdź z domu.


Nieważne jest to na co patrzysz, ważne jest to co widzisz

~ Henry David Thoreau

cytaty fotograficzne Henry Cariter-Bresson mediofobia
Jeśli na powyższym zdjęciu widzisz tylko rozmazanego kolarza to mam dla Ciebie złą wiadomość. A jeśli widzisz rozmazanego kolarza i mówisz, że w sumie zrobiłbyś lepiej, bo masz szybszą migawkę i wyszedłby nieporuszony to proszę Cię… idź gdzie indziej.

Ale naprawdę nie jestem w stanie zrozumieć co widzisz w pięćdziesiątym zdjęciu makro jakiegoś kwiatka lub sto dwudziestym zdjęciu zachodu słońca, które jest identyczne jak to, które zrobiłeś wczoraj.


Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie 

~ Ansel Adams

cytaty fotograficzne Ansel Adams mediofobia

A teraz zapomnij o wszystkim co przeczytałeś powyżej, zapomnij o wszystkim co przeczytałeś kiedykolwiek o fotografii i idź robić zdjęcia! Zrób jedno dobre zdjęcie.


1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *